Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie poniedziałek, 06 października 2014 21:24   |  

Sławik Franciszek

Sławik Franciszek (ur. 3 III 1917 Mszana – zm. 15 I 1980) – uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., więzień obozów jenieckich.

Absolwent Szkoły Powszechnej w Mszanie i Państwowego Gimnazjum w Żorach, gdzie w 1938 r. zdał maturę. Harcerz.

Od 30 IX 1938 r. pełnił służbę wojskową jako strzelec w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty 21 DPG w Cieszynie. Kurs ukończył w czerwcu 1939 r. awansem na kaprala z tytułem podchorążego rezerwy. W lipcu przebywał na obozie letnim podchorążych w Hermanicach, po czym zgłosił się na tzw. praktykę wojskową do III batalionu 3 Pułku Piechoty Strzelców Podhalańskich w Boguminie. Pod koniec sierpnia ze swoim plutonem został skierowany do budowy fortyfikacji w rejonie Bożej Góry. Tam 1 września 1939 r. rozpoczął swój szlak bojowy wiodący później przez Pszczynę, Oświęcim, Kraków aż po Tomaszów Lubelski, gdzie trafił do niewoli niemieckiej. Spędził w niej 6 lat. Po wyzwoleniu wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych.

Po zakończeniu wojny podjął studia medyczne na uniwersytecie w Göttingen. Był członkiem Bratniej Pomocy Studentów Polaków. Jednak już w 1946 r. powrócił do Polski. Stawiane mu trudności w podjęciu studiów zmusiły go do pracy w spółdzielczości.

Źródła:

  • archiwum rodzinne Tadeusza Sławika.
  • informacje pozyskane z Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.
  • „Przegląd Jastrzębski” nr 34 z IX 2006 r.
Czytany 1300 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 20 kwietnia 2024 23:30

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe