Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Publikacje i media środa, 22 października 2014 12:04   |  

Tygodnik "Solidarność Jastrzębie"

"Solidarność Jastrzębia" - tygodnik wydawany przez MKR NSZZ Solidarność Jastrzębie, organ prasowy związku zawodowego.

Pierwszy numer "Solidarności Jastrzębie" ukazał się 5 maja 1981 r., był wówczas trzecim tytułem wydawanym oficjalnie przez NSZZ (po "Tygodniku Solidarność" i "Jedności"). Wychodził w nakładzie 50 tys. egzemplarzy i miał objętość 8 stron. Do wprowadzenia stanu wojennego, które zakończyło funkcjonowanie Solidarności, ukazało się 31 numerów tygodnika. Jako że  był wydawany w oficjalnym obiegu, podlegał państwowej cenzurze, która m.in. skonfiskowała cały nakład 15 numeru.

Pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika był Jerzy Skwara. Pełni tę funkcję do końca istnienia gazety, gdyż jego następca - Zdzisław Zwoźniak - którego powołano na stanowisko 10 grudnia 1981 r., nie zdążył wydać żadnego numeru, jego pracę zakończył stan wojenny.

W skład redakcji pisma weszli: Zofia Zaremba, Andrzej Czeczot (rysownik), Bolesław Edelhajt (sekretarz redakcji), Tadeusz Ginko, Jerzy Miciak, Marian Sawicz, Grzegorz Grzegorek (dział związkowy), Jarosław Piwar (dział łączności z czytelnikami), Tadeusz Kluba (fotoreporter), Stefania Jagielnicka-Kamieniecka, Stefan Kosiewski. A współpracowali z nim: Henryk Wuttke, Michał Ogórek i Andrzej Grajewski.

Na łamach tygodnika zamieszczano informacje o działalności NSZZ, artykuły o tematyce społeczno-politycznej i historycznej, różne formy opinii, jak wywiady, felietony, a także oświadczenia. Jego linia programowa była spójna z poglądami pewnych kręgów inteligencji katolickiej; część redakcji wywodziła się ze środowiska Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.

Mottem gazety, zapisanym na jej pierwszej stronie, był cytat z Konstytucji 3 Maja: "Wszyscy obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych".

Źródła:

  • Kłakus M., Kościół i robotnicy. Kościół Katolicki na Górnym Śląsku wobec Pierwszej Solidarności w Jastrzębiu - Zdroju, Katowice 2011 r.
  • "Solidarność Jastrzębie", numery z roku 1981.
Czytany 1081 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 21:45

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe