Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 27 lutego 2014 21:13   |  

Herman Teodor

Herman Teodor (ur. 8 XI 1922 Jastrzębie-Zdrój – zm. 1-2 XII 1987) – uczestnik II wojny światowej, działacz społeczny.

Syn Franciszka i Karoliny. Ukończył Szkołę Handlową w Rybniku. We sierpniu 1939 r. pełnił harcerską służbę łączności i obserwacji przeciwlotniczej. Zagrożony represjami na początku 1940 r. przedarł się na Węgry, a następnie do Francji. Jako starszy karabinowy wziął udział w kampanii francuskiej. Po ewakuacji do Anglii pełnił służbę w 2 batalionie strzelców szkockich. W 1943 r. został skierowany do Szkoły Podchorążych Kawalerii Zmotoryzowanej w North Berwich, z której trafił do I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Wiosną 1944 r. znalazł się w szeregach armii angielskiej, z którą wylądował w Normandii. Przeszedł szlak bojowy od Caen, Falaise, Aberville po Gandawę. W trakcie walk o Bredę został ranny w głowę, w wyniku czego został skierowany do szpitala w Oxfordzie. 1 kwietnia 1945 r., już jako inwalida wojenny, otrzymał nominację na stopień podporucznika. Po wojnie ukończył Państwową Szkołę Handlu Morskiego i Administracji Portowej w Londynie.

W grudniu 1946 r. powrócił do Jastrzębia. Podjął pracę w Rybnickim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego, a następnie w KWK „Marcel”. Od 1961 r. zatrudnił się w KWK „Jastrzębie”, gdzie zajął się organizacją działu gospodarki materiałowej. Działał w Związku Inwalidów Wojennych, Związku Młodzieży Polskiej oraz w Związku Weteranów Powstań Śląskich. W 1970 r. wstąpił do ZBoWiD, by w 1976 r. zostać prezesem koła w Jastrzębiu-Zdroju.

Wielokrotnie odznaczany, m.in.:

- Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami

- Krzyż Walecznych

- 3 medale angielskie za walkę z Niemcami.

Źródła:

  • J. Łuska, Lata wyryte w pamięci, „Nasze Problemy” nr 26 (143) z 29 VI-5 VII 1979 r.
  • Wspomnienie pośmiertne o Teodorze Hermanie zmarłym w dniu 1-2 grudnia 1987 r. w Jastrzębiu-Zdr., opr. A. Szeliga, mps. w zbiorach MOK-GHM Jastrzębie-Zdrój.
Czytany 1209 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 12 lipca 2024 14:55

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe