Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Pozostałe czwartek, 20 listopada 2014 21:51   |  

II Konkurs Chórów im. ks. Anzelma Skrobola

Konkurs odbył się w dniach 13-15 listopada 1992 r. w kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Jego organizatorem była Rada Miejska oraz Miejski Ośrodek Kultury. Patronat sprawowali: Przewodniczący Rady Miejskiej, Prezydent Miasta, dziekan dekanatu Jastrzębie-Zdrój oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju.

Sygnałem konkursu był utwór „Wezwanie do św. Cecylii”. Chóry zostały zobowiązane do uwzględnienia w swoim repertuarze Psalmu nr 28 lub Psalmu nr 137 M. Gomółki oraz utworów o tematyce religijnej, a także do wspólnego odśpiewania „Dzięki Ci Przedwieczny Pani” S. Moniuszki i „Gaude Mater Poloniae” T. Klonowskiego. Organizatorzy przewidzieli dla każdego z chórów jeden koncert w kościele podczas Mszy św.

W konkursie wzięły udział następujące chóry: chór parafii ewangelicko-augsburskiej w Jastrzębiu-Zdroju, chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, chór parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, chór parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju, chór parafii w Moszczenicy, chór parafii w Bziu, chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia „Cantemus” w Rybniku, chór I LO im. Powstańców Śląskich „Bel Canto” w Rybniku, chór „Slavica Musa” z Knurowa, chór parafii w Połomi oraz chór „Lira” z Darkova (Czecho-Słowacja), chór żeński „Melodia” (PZKO Czecho-Słowacja) i chór Katolickiego Zrzeszenia Młodzieży z Budapesztu (Węgry), a także zespół folklorystyczny „Jastrzębianki”.

Jury, któremu przewodził prof. Józef Świder z Uniwersytetu Śląskiego, przyznało następujące nagrody:

główna nagroda – chór „Slavica Musa” z Knurowa

I miejsce – chór „Lira” z Knurowa

II miejsce – chór parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju i chór parafii w Moszczenicy

III miejsce – chór parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym

IV miejsce – chór parafii w Bziu i chór parafii w Połomi.

Źródła:

  • „Jastrząb” nr 10 (23) z 14 VIII 1992 r., nr 16 (29) z 6 XI 1992 r., nr 18 (31) z 4 XII 1992 r.
Czytany 1028 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 19:47

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe