Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca czwartek, 27 lutego 2014 21:17   |  

Ośrodek Wczasów Niedzielnych

Ośrodek Wczasów Niedzielnych – ośrodek wypoczynkowy przy ul. Cieszyńskiej.

Zagospodarowanie naturalnego kompleksu leśnego na teren rekreacyjny rozpoczęto w połowie lat 70. Inwestorem i wykonawcą była KWK „Moszczenica”. Znaczna część prac powstawała rękami górników w ramach tzw. dnia czynu partyjnego. Wybudowano m.in. amfiteatr na kilkaset miejsc, basen, pawilon gastronomiczny, korty tenisowe, alejki spacerowe.

Urządzaniem imprez na terenie OWN zajmowały się organizacje działające w KWK „Moszczenica”: Rada Zakładowa, ZSMP, ORMO, TPPR, PTTK, TKKF, LOK czy PCK. Imprezy odbywały się od początku maja do końca września we wszystkie niedziele, święta i dni wolne od pracy. Teren był pilnowany przez straż przemysłową, zaś zakładowe koło wędkarzy zajmowało się zarybianiem stawu.

Wraz z upadkiem socjalizmu kopalnia „Moszczenica” pozbyła się nierentownego obiektu. W 1992 r. najemcą OWN została spółka „Beno”, a rok później Komisja Zakładowa „Solidarność’80” KWK „Moszczenica”. Jednak obaj dzierżawcy nie byli w stanie utrzymać obiektu. W rezultacie, mimo doraźnych remontów, ośrodek coraz bardziej podupadał i dopiero w 2017 r. miasto przystąpiło do I etapu modernizacji obiektu. Sytuację do dziś utrudnia brak uregulowania własności gruntów. Większość terenu należy do Nadleśnictwa Rybnik, w tym m.in. las, staw i basen.

Źródła:

  • Dzień partyjnego czynu, „Nasze Problemy” nr 7-8 (52-53) z 16 V-15 VI 1977 r.
  • OWN zaprasza przez cały sezon, „Nasze Problemy” nr 17 (82) z 28 IV-4 V 1978 r.
  • K. Jabłońska, Martwy sezon, „Sygnały Jastrzębskie” nr 14-15 (21-22) z 16 VII-15 VIII 1998 r.
Czytany 2381 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 18 maja 2024 09:43

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe