Wydarzenia sobota, 06 grudnia 2014 11:02   |  

Święto Niepodległości 11 listopada 1981 r.

W PRL 11 listopada nie funkcjonował jako święto odzyskania niepodległości. Co prawda w okresie zdobywania władzy komuniści organizowali tego dnia oficjalne uroczystości, ale gdy na dobre przejęli stery nad państwem, zakazali jakiejkolwiek celebry. Zamiast tego wprowadzili własne święta (22 Lipca, Rewolucji Październikowej itd.). Niemniej jednak w świadomości przynajmniej części społeczeństwa 11 listopada wciąż kojarzony był z odbudową polskiej państwowości.

Możliwość zorganizowania legalnych obchodów Święta Niepodległości przyniósł rok 1981, kiedy to funkcjonowała Solidarność, a PZPR utraciła, przynajmniej na chwilę, możność siłowego rozprawiania się z uroczystościami (pochodami, wiecami) organizowanymi przez opozycję. Tego roku Solidarność zorganizowała jedenastolistopadowe uroczystości w wielu polskich miastach, w tym w Jastrzębiu.

Organizatorem jastrzębskich obchodów była Miejska Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność. Rozpoczęły się one o 17.30 przed siedzibą Związku. Zebrała się tam grupa około 300 osób, delegatów z zakładów pracy (m.in. "Borynii", "Jastrzębia", "Moszczenicy", ZTK) i mieszkańców miasta. Następnie zebrani w uroczystym pochodzie z pocztami sztandarowymi udali się do kościoła na osiedlu A. Bożka, gdzie miała miejsce uroczysta msza św. Ponadto po mszy w salce katechetycznej odbyła się prelekcja na temat wydarzeń z 1918 r.

Źródła:

  • "Solidarność Jastrzębie" nr 28 z dnia 17 listopada 1981r.
  • "Nasze Problemy" nr 32 (253) z dni 27 listopada - 10 grudnia 1981r.
Czytany 1233 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 24 września 2022 22:14

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe