Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia sobota, 20 grudnia 2014 20:38   |  

Wizyta Lecha Wałęsy w Jastrzębiu-Zdroju (październik 1990 roku)

W czwartek 18 października 1990 roku przybył do Jastrzębia-Zdroju przewodniczący NSZZ „Solidarność”, od grudnia tego roku Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Wałęsa. 
Lech Wałęsa miał przybyć na godzinę 8.00, jednak spóźnił się kilkanaście minut. Za co przeprosił. Przywitał go przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” kopalni „Zofiówka”  Grzegorz Stawski. Ten ostatni mówił m.in. o antygórniczej polityce ówczesnego rządu.
Spotkanie odbyło się w cechowni kopalni „Zofiówka”. Trwało około trzech kwadransów. Wałęsa odpowiedział na pytania zadawane przez górników dotyczące gospodarki, trudnego położenia emerytów i rencistów. Następnie przewodniczący NSZZ „Solidarność” udał się do kopalni „Wujek”, a potem spotkał się z mieszkańcami województwa katowickiego w „Spodku”. 
 

Źródła:

  • „Nowiny” nr 43 z 24 października 1990 roku.
Czytany 1246 razy
Ostatnio zmieniany środa, 28 lutego 2024 04:48

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe