Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia niedziela, 21 grudnia 2014 11:31   |  

Akcja „Witamina”

Rady Zakładowe kopalń jastrzębskich oraz przedsiębiorstwa handlowe obowiązkowo winne były corocznie umożliwić swoim pracownikom zaopatrzenie w warzywa i owoce na zimę. 
Górnicy i pracownicy handlowi mieszkający w okolicznych w podmiejskich miejscowościach byli w zdecydowanie lepszej sytuacji, gdyż znakomita większość prócz pracy pod ziemią i "za ladą" prowadzała gospodarstwa rolne. W centrum Jastrzębiu-Zdroju sytuacja była zdecydowanie trudniejsza, bo pracujący w kopalniach górnicy oraz pracownicy przedsiębiorstw handlowych byli w większości przyjezdnymi i mieszkali w blokowiskach. 
Do zakładów pracy sprowadzano z okolicznych wiejskich miejscowości owoce głównie, jabłka, gruszki, śliwki. Dystrybuowano również cebulę, pietruszkę, seler, i marchew, buraki. Dużą część dostarczała Gminna Spółdzielnia Wodzisław Śląski. Akcja "Witaminy" prowadzona była okresowo, przykładowo na wiosnę i jesienią. W końcówce lat siedemdziesiątych uruchomiano przykopalniane kioski, w których zakupić można było warzywa i owoce niemalże przez cały rok.

Źródła:

  • "Nasze Problemy" 1974-1982.
  • „Nowiny” nr 39 (887) z 25 września 1974 roku.
Czytany 1595 razy
Ostatnio zmieniany niedziela, 07 kwietnia 2024 07:22

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe