Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca niedziela, 21 grudnia 2014 18:08   |  

Pawilon księgarski w Jastrzębiu-Zdroju (lipiec 1965 rok)

W lipcu 1965 roku, tuż przed kolejną rocznicą ogłoszenia manifestu PKWN przekazano do użytku pawilon księgarski. Mieścił się przy ulicy 1 Maja. 
W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Wojewódzkiego PZPR Katowice oraz Komitetu Powiatowego PZPR Wodzisław Śląski. 
Pawilon wybudowało Przedsiębiorstwo Robót Górniczych ROW "Moszczenica". Projektantem budynku i kierownikiem budowy był Emil Dylich z PRG ROW.
Koszt budowy zamknął się kwotą 480 tysięcy złotych (w tym około 200 tysięcy złotych oszacowano wkład społeczny; w ramach czynu społecznego).
Pawilon składał się z dwóch pomieszczeń (po 40 m2˛). W jednym znajdował się dział z książkami, a w drugim dział z wydawnictwami graficzno-artystycznymi.

Źródła:

  • "Nowiny" nr 30 z 28 lipca 1965 roku.
Czytany 1736 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 20:20

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe