Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia wtorek, 23 grudnia 2014 09:37   |  

Wizyta Edwarda Gierka w Jastrzębiu-Zdroju (wrzesień 1969 rok)

11 września 1969 roku przyjechał z roboczą wizytą do Jastrzębia-Zdroju I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Katowice, Edward Gierek. Towarzyszył mu sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Katowice, Zdzisław Grudzień.
Gierek w obecności I sekretarza Komitetu Powiatowego Wodzisław Śląski, Tadeusza Twardokęsa oraz sekretarza Komitetu Powiatowego Wodzisław Śląski Zdzisława Nowickiego udał się na teren Fabryki Domów "Fadom" do Bzia Zameckiego. Gierek zapoznał się z technologią produkcji mieszkań. Jego uwagę przykuła leżąca na placu fabrycznym duża ilość elementów gotowych. Dyrekcja zakładu tłumaczyła to brakiem żurawi do montażu.  W tym czasie fabryka wykorzystywała w około 60% moce produkcyjne, było to wynikiem braku urządzeń suwniczych.
Kolejno Gierek udał się na osiedle "Jastrzębie III". Budowniczy poinformowali go o technologii montażu i przebiegu budowy. 
Na końcu wszyscy udali się na teren budowy kopalni "Zofiówka" . O przebiegu budowy opowiadał dyrektor kopalni Włodzimierz Ostaszewski. Z kolei Henryk Karczewski przewodniczący partyjnego Komitetu Zakładowego omówił plany rozwoju zakładowej organizacji partyjnej przy budowanej kopalni.

Źródła:

  • "Nowiny" nr 38 (626) z 17 września 1969 roku.
Czytany 1251 razy
Ostatnio zmieniany niedziela, 19 maja 2024 01:54

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe