Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca piątek, 28 lutego 2014 21:15   |  

Gaj Wiktora (Victorhain)

Gaj Wiktora (Victorhain) – leśny jar we wschodniej części dzielnicy Zdrój.

Niemiecka nazwa „Victorhain” występuje na austriackich i niemieckich mapach z końca XIX stulecia. Dr Joseph Weissenberg wiąże ją z osobą księcia raciborskiego Wiktora, który poświęcił znajdujący się tu wspaniały okaz buka cesarzowi Wilhelmowi (zwany odtąd Kaiser Wilhelmsbuche). Niektórzy jednak twierdzą, że ów buk został zasadzony z okazji Wiktorii Wiedeńskiej, a więc w czasach gdy ziemia jastrzębska znajdowała się jeszcze na terytorium Austrii.

Gaj już od lat 60. XIX w. stanowił ulubione miejsce spacerów kuracjuszy. Prowadziła do niego wąska ścieżka, która z czasem przerodziła się w słynną Aleję Pocałunków (Küssenalee). Na końcu owej alejki znajdował się wspomniany buk, u stóp którego umieszczono tablicę upamiętniającą gest księcia Wiktora względem swojego władcy. Obok znajdował nieduży pawilon chroniący przed deszczem oraz podest dla orkiestry. Sam buk został zniesiony przez potężną wichurę w okresie I wojny światowej. W okresie międzywojennym nazwa Gaj Wiktora czy Victorhain już nie występuje. Miejsce to określane było przez miejscowych jako "Żurok".

Obecnie na fragment dawnego Gaju Wiktora zajmuje osiedle mieszkaniowe. Dolina w dalszym ciągu porośnięta jest przez buki.

Źródła:

  • J. Weissenberg, Jodobromowe uzdrowisko solankowe Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku. Zabiegi i działanie, Jastrzębie-Zdrój 2011.
  • D. Mazur, Kozia Alejka – dobro utracone, „Biuletyn TMZJ” nr 8 z VIII 2010 r.
Czytany 1917 razy
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:24

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe