Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Źródła sobota, 03 października 2015 21:23   |  

Zapisek z klepkowych drzwi szerockiego kościoła (1797 rok)

"Te drzwi są wykonane w 1797 r. za proboszcza i fundatora tego kościoła Ignacego Skrzyszowskiegio z Krzyżowic. Kapelanem jest Paweł Kubaczek z Żor. Organistą jest Karol Duda z Wollacic, wójtem Jakub Winkler. Majstrem stolarskim, który wykonał te drzwi i drzwi do wieży tego kościoła jest Seweryn Czernohorski z Gołkowic."

Jest to najstarszy dokument dotyczący szerockiego murowanego kościoła. Powstał w 1797 roku. Został napisany w narzeczu morawskim. Zapisek umieszczono we wnętrzu klepkowych drzwi do babińca. Został odkryty dopiero w momencie demontażu drzwi, w końcu XX wieku.

 

Źródła:

  • Archiwum Domowe - H. i L. Białeccy.
Czytany 1822 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipca 2024 06:13

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe