Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Źródła sobota, 31 października 2015 21:24   |  

Odpis pisma księcia Kazimierza cieszyńskiego potwierdzającego prawo do sołtystwa w Szerokiej (sierpień 1494 rok)

My Kazimierz z Bożej łaski książę cieszyński i Wielkiego Głogowa, hetman Górnego i Dolnego Śląska, oznajmiamy tym listem przed wami, którzy go zobaczą lub czytany usłyszą, że przyszli przed nas opatrzny Maciej Brosseg i Bartosz Szayblar, rychtarze (sołtysi - J.L.) i dobrzy ludzie prosząc nas, abyśmy im list na to sołectwo szerockie dać raczyli.
My następnie słysząc ich pilną prośbę i zwracając uwagę na przemówienie dobrych ludzi, list na to sołectwo im, ich spadkobiercom i potomkom, daliśmy i potwierdziliśmy to sołectwo z wszelkim jego prawem, przynależnościami małymi i wielkimi, i z wszelkimi tegoż sołectwa użytkami, pożytkami,  przychodami, jak tylko się nazywają i nazywać mogą, żadnych nie wyjmując i nie pozostawiając, jakoby wszystkie nazwami wypisane i wysławione były, w tych miedzach i granicach, jak od dawna wymierzone i wygraniczone jest. Tak, aby oni ze spadkobiercami i potomkami swymi mogli go używać, sprzedać, zastawić, zamienić i z nim uczynić jak ze swym dziedzicznym, i wszystkie prawa nasze i według prawa sołtysiego bez szkody, i służba cała nam z tego powinna, obsługiwać pieszy z kuszą zamek nasz według zwyczaju ziemiańskiego winien, i ludźmi zarządzać jak to inni sołtysi powinni są.
Na potwierdzenie tego daliśmy pieczęć naszą do tego listu zawiesić. Całość działa się w Cieszynie w środę przed św. Wawrzyńcem roku Pańskiego tysiąc czterysta dziewięćdziesiątego czwartego, byli przy tym sławni wierni nasi mili, Jan Boryńsky z Roztropic, Jan Swyk i Gindrych Czelo z Czechowic, który ten list w poręczeniu miał. Napisany ręką Piotra, szkolnego mistrza cieszyńskiego.
 
Powyższy dokument sporządzony został w języku czeskim.
 
 

Źródła:

  • Musioł L., Szeroka - monografia historyczna, Szeroka 1954 (maszynopis w zbiorach GHM).
Czytany 3017 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwietnia 2024 13:41

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe