Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Źródła poniedziałek, 28 grudnia 2015 15:44   |  

Kościół i dwór obronny w Bziu w Katalogu zabytków sztuki w Polce (1960 r.)

Bzie Zameckie
KOŚCIÓŁ PAR. p.w. śś. Piotra i Pawła. Wzmiankowany 1335. Obecny drewniany, prowizoryczny, wzniesiony na innym miejscu po spaleniu 1942 poprzedniego z w. XVI lub XVII. – Monstrancja klasycystyczna 1793, fundacji Jana Januszowskiego, z przedstawieniami śś. Piotra i Pawła oraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Kielich późnogotycki 1505, odnowiony 1803 staraniem fundatora monstrancji, z rytami symbolami Meki Pańskiej na stopie.
DWÓR OBRONNY. Zbudowany zapewne pocz. w. XVII. Przekształcony w późniejszym okresie z zatraceniem w znacznej mierze cech stylowych. Częściowo zburzony w czasie działań wojennych 1945, obecnie odbudowany. Późnorenesansowy. Usytuowany na niewielkim wzniesieniu, zwrócony frontem na wsch. Murowany z cegły z użyciem kamienia, tynkowany. Piętrowy, częściowo podpiwniczony. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z usytuowanym niesymetrycznie, wydatnym ryzalitem od pd.; od pn. późniejsza przybudówka, obecnie w ruinie. Piwnice pod wsch. częścią budynku, złożone z dwu komór przykrytych sklepieniami kolebkowymi, dostępne od zewnątrz. Układ pomieszczeń na parterze jednotraktowy. W ryzalicie niewielka sień w części przesklepiona żaglasto, klatka schodowa prowadząca na piętro oraz kwadratowe pomieszczenie przykryte sklepieniem krzyżowo-kolebkowym. W korpusie budynku cztery izby, w trzech z nich sklepienia kolebkowe z lunetami, w pozostałej krzyżowo-kolebkowe; izba na osi ryzalitu obecnie pozbawiona oświetlenia. Na piętrze stropy płaskie. W partii dobudowanej, pn., częściowo zachowane sklepienia kolebkowe i żaglaste. Elewacje przerobione, o nieregularnym rytmie okien; częściowo zachowane otwory strzelnicze. Szczyt wsch. rozczłonkowany parą blend dwułuczami, analogiczny szczyt od zach., zniszczony 1945, obecnie odbudowany. Dachy dwuspadowe, kryte dachówką. Fragmentarycznie zachowana stolarka klasycystyczna w. XIX.
 
Inwentaryzację w powiecie wodzisławskim przeprowadzili, Marcin Kornecki i Jan Samek.

Źródła:

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom VI, województwo katowickie, zeszyt 14, powiat wodzisławski, pod red. Rejduch-Samkowej I., Samka J., Warszawa 1960.
Czytany 1158 razy
Ostatnio zmieniany środa, 19 czerwca 2024 05:42

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe