Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia niedziela, 10 stycznia 2016 14:41   |  

Śmierć młodego powstańca Henryka Ździebło (maj 1921 rok)

Ślązacy na wypadek niekorzystnego rozstrzygnięcia marcowego plebiscytu, podobnie jak i Niemcy, sposobili się do kolejnego zrywu powstańczego. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, czyli w momencie wybuchu III powstania śląskiego. Powstańcy z Szerokiej w drodze na miejsce zbiórki w Żorach, zdecydowali przeszukać zamek w Boryni. Młody, osiemnastoletni Henryk Ździebło podjął próbę wejścia do zamku, którego wówczas właścicielami byli Madejscy (Madeyscy). Kiedy nikt na jego żądanie nie otworzył drzwi, postanowił uderzyć w nie kolbą karabinu. W tym samym momencie padł strzał. Ździebło został śmiertelnie ranny. Furmanką przewieziono go karczmy Hartza. Niestety w wyniku postrzału zmarł na rękach swej matki. 
Rzekomy strzał nie padł jak przypuszczano wówczas, z wnętrza zamku, a jak się po latach okazało, z niezabezpieczonej broni młodego powstańca. Oskarżeni Madejscy ostatecznie zbyli majątek i przenieśli się na Dolny Śląsk.
Jego pamięci poświęcony jest jeden z pięciu krzyży znajdujących się wokół rzeźby Matki Boskiej na cmentarzu w Szerokiej.   
 

Źródła:

  • Białecka H., Zarys dziejów Boryni i Skrzeczkowic od czasów najdawniejszych do 2001, Jastrzębie-Zdrój 2001.
Czytany 1387 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 10 maja 2024 10:54

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe