Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Instytucje niedziela, 02 marca 2014 13:38   |  

Muzeum Dzwonków w Szerokiej

Muzeum Dzwonków w Szerokiej funkcjonowało do jesieni roku 2008. Utworzył je ks. proboszcz Antoni Łatko. Kolekcja dzwonków w momencie pzreniesenia, liczyła około 2700 eksponatów. Był to jeden z największych zbiorów tego typu w Europie. Wśród eksponatów znaleźć można było dzwonki niemalże z każdego zakątku świata. Były to dzwonki kopalniane, pasterskie, wiatrowe, do sań, okolicznościowe, ozdobne, pamiątkowe-historyczne (dzwon spalonego podczas wojennej zawieruchy kościoła z Bzia, pokładowy dzwonek z niemieckiego pancernika, dzwon z węgierskiego powstania ‘56 roku). Po śmierci księdza w końcu czerwca 2008 roku zbiory zostały przekazane przez jego spadkobierców do klasztoru Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie-Rembertowie (ul. L. Żeligowskiego 16/20). Ostatecznie kolekcja dzwonków ma trafić do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, w powiecie wyszkowskim (województwo mazowieckie).
Ks. Łatko rozpoczął zbieranie dzwonków w momencie gdy sprawował posługę duszpasterską w Pastwiskach pod Cieszynem. Na jednej z katechez, którą prowadził duchowny, uczeń zaczął bawić się dzwonkiem. Proboszcz zabrał dzwonek i odłożył go na szafkę. W niedługim czasie ilość dzwonków znacznie się zwiększyła. Wszystko za sprawą uczniów, którzy ciągle wzbogacali kolekcję. 
Duchowny po dziesięcioletnim proboszczowaniu w Pastwiskach objął parafię pw. Wszystkich Świętych w Szerokiej. Był to rok 1978. Miejscowość zyskała nie tylko nowego proboszcza, ale i znaczącą kolekcję dzwonków. Ks. Łatko porozmieszczał je wpierw w swoim pokoju. Już wkrótce pokoik okazał się zbyt skromny, by pomieścić wszystkie okazy. Wówczas ekspozycje przeniesiono do specjalnie przygotowanych pomieszczeń gospodarczych, które znajdowały się w bliskości probostwa. Ilość eksponatów ciągle rosła. Dzięki staraniom duchownego oraz parafian powstało specjalne lokum, które miało eksponaty pomieścić. 
Gabloty dzwonkami zapełniali głównie parafianie, ale nie tylko. Każdorazowo podczas wizytacji kolekcję wzbogacał ksiądz biskup, późniejszy arcybiskup Damian Zimoń. Tenże wysoki hierarcha kościelny dokonał poświęcenia Muzeum Dzwonków w 1989 roku.

Źródła:

  • Białecka H., Muzeum Dzwonków w Szerokiej zieje pustką, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 12 z czerwca 2009 roku.
Czytany 2342 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwietnia 2024 11:56

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe