Pietrzyk Alojzy (ur. 31 III 1951 r. w Wiśle Wielkiej) - członek NSZZ „Solidarność”, uczestnik strajków w latach 80-tych XX w., działacz opozycji antykomunistycznej, Poseł na Sejm RP.
Alojzy Pietrzyk związał się z Jastrzębiem podejmując pracę w tutejszych kopalniach. Od 1968 r. był zatrudniony w KWK „Jastrzębie”, a od roku 1971 w KWK „Manifest Lipcowy”. Jako pracownik „Manifestu Lipcowego” uczestniczył w strajku załogi tej kopalni w 1980 r. Wszedł w skład powołanego wówczas Komitetu Strajkowego. Po podpisaniu Porozumienia Jastrzębskiego zaangażował się w budowę struktur „Solidarności”. Został przewodniczącym jej Komisji Dyscyplinarnej oraz członkiem jej Komisji Zakładowej. W grudniu 1981 r. uczestniczył w spacyfikowanym strajku załogi „Manifestu Lipcowego”. W stanie wojennym działał w grupie opozycyjnej zajmującej się m.in. pomocą osobom represjonowanym i kolportażem prasy drugoobiegowej. Za swoją działalność został internowany, przetrzymywano go w Zakładzie Karnym w Zabrzu-Zaborzu i Ośrodku Odosobnienia w Katowicach. Z internowania został zwolniony w lipcu 1982 r. W sierpniu 1988 r. uczestnik w strajku w „Manifeście Lipcowym”. Został wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a następnie przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu NSZZ „S” Jastrzębie. Za kierowanie strajkiem zwolniono go z pracy. W latach 1988-1989 współtworzy struktury odradzającej się „Solidarności”. Był członkiem Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „S” oraz członkiem Krajowej Komisji Wykonawczej „S”. Uczestniczył również w obradach Okrągłego Stołu, a po nich przewodniczył Śląsko-Dąbrowskiemu Komitetowi Obywatelskiemu „S”. Od 1989 r. do 1992 r. piastował stanowisko przewodniczącego Śląsko-Dąbrowskiej „S”.
W 1991 r. zdobył mandat poselski, startując w wyborach parlamentarnych z listy „Solidarności”. Został wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego „Solidarność”.
W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.