Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Architektura niedziela, 09 marca 2014 12:12   |  

Poczta w Zdroju

Poczta w Zdroju

Przyjazd gości do jastrzębskiego zdrojowiska zrodził potrzebę utworzenia placówki pocztowej, która gwarantował kontakt kuracjuszy ze światem. Nie chodziło wyłącznie o możliwość wysłania listu czy kart pocztowej z pozdrowieniami, ale także dostęp do codziennej prasy. Dlatego też 1 lipca 1862 r. powstał pierwszy w Jastrzębiu urząd pocztowy. Pierwszym naczelnikiem był Ebel, który oferował także pokoje dla kuracjuszy. 26 sierpnia tego samego roku nastąpiła zmiana nazwy miejscowości. Zarówno uzdrowisko jak i wieś Nieder Jastrzemb otrzymała nazwę Königsdorf-Jastrzemb, czego dowodem są także zachowane koperty ze stemplem pocztowym z tego okresu.

Na trasie Wodzisław-Jastrzębie kursował tzw. „Kariolpost”, czyli odkryty, dwukołowy wóz konny, który posiadał miejsce dla woźnicy i ewentualnie jednego pasażera. Konstrukcja takiego wozu była przystosowana wyłącznie do przewozu listów czy niewielkich paczek i nie przewidywała miejsc dla podróżnych. Na potrzeby przewozu osób poczta podstawiała dyliżanse, o czym była już mowa w jednym z wcześniejszych artykułów. Pocztylion trasę z Wodzisławia do Jastrzębia pokonywał w godzinę i trzydzieści minut. W 1878 r. poczta została wyposażona w telegraf z ograniczoną dostępnością dzienną, co wzbogaciło możliwości kontaktowania się ze światem przebywającym w kurorcie  gościom.

Poczta w starym budynku, którego właścicielem była rodzina Simko, działała aż do 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej w miejscu poczty znajdował się posterunek żandarmerii, któremu przewodził Lindmeier, a jednym z jego podwładnych był niejaki Linek. Obecnie budynek w zmienionej formie służy jako mieszkanie prywatne.

Od 1939 r. poczta funkcjonowała na parterze nowo wybudowanego domu rodziny Gawełczyk. Ciekawostką jest fakt, że w czasie drugiej wojny światowej na piętrze budynku mieszkał burmistrz Jastrzębia dr Johannes Willers wraz z żoną Anną i córkami. Poczta w nieruchomości Gawełczyków funkcjonowała aż do 1997 r., a po remoncie w jej miejscu otwarto kilka sklepów. Od stycznia 1998 r. placówka poczty rozpoczęła działalność w budynku po sanatorium "Mieszko" (dawniej hotel Hohenzollern, willa Betania, sanatorium ZUS). Po ponad 20 latach poczta ponownie zmieniła lokalizację. 10 grudnia 2021 r. placówka pocztowa została przeniesiona do budynku dawnego GCK (Kino Panorama). W dawnej siedzibie pozostała paczkarnia.

Źródła:

  • Weissenberg J., Jod- und bromhaltige Soolbad Königsdorff-Jastrzemb in Ober-Schlesien, seine Kurmittel und Wwirkungen, Berlin 1879.
  • Wiessenberg J., Jodobromowe uzdrowisko solankowe Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku. Zabiegi i działanie, Jastrzębie-Zdrój 2001. (polskojęzyczne wydanie publikacji dr Weissenberga z 1897 r.)
  • Jastrzębie-Zdrój dzieje uzdrowiska, parafia NSPJ 1951-2001, Jastrzębie-Zdrój 2001.
Czytany 2590 razy
Ostatnio zmieniany środa, 20 listopada 2024 18:50

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe