Dzwon powrócił w czwartek 15 listopada 2012 roku do Szerokiej po ponad 70 latach. Uroczystą mszą świętą w piątek 16 listopada o godzinie 16.00 mieszkańcy i zaproszeni goście przywitali dzwon w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.
Dzwon Gwiaździsty został zrabowany przez Niemców wiosną 20 marca 1942 roku. Miał zostać przetopiony na amunicję. Jego historia sięga roku 1520 kiedy to mieszkańcy Szerokiej wybudowali drewniany kościół. W kościółku drewnianym umieszczono 80 kilogramowy dzwon, Dzwon Gwiaździsty. Potem zawisł w nowopowstałym kościele murowanym, wybudowanym w stylu barokowo-klasycystycznym, w końcu wieku XVIII.
W 1942 roku Niemcy podjechali pod świątynię wozem zabrali i wywieźli wszystkie dzwony. Dzwon Gwiaździsty (Dzwon Ósmej Godziny) ze względu na zabytkowy charakter miał zostać przetopiony na końcu. Ostatecznie dzwon w 1953 roku trafił do miasteczka w Niemczech, do Güglingen w Badenii-Wirtembergii ze składowiska w Hamburgu. Dzwon zawieszono w kaplicy Leonarda. Mieszkańcy włożyli mu nowe serce w 1994 roku.
Dzwon wrócił do domu, do Szerokiej w listopadzie 2012 roku. Największa w tym zasługa Heleny i Leona Białeckich oraz prof. Przemysława Nadolskiego. W 2006 roku został zawiązany komitet, który miał Dzwon Gwiaździsty odzyskać.
Na uroczystości do kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych 16 listopada prócz parafian przybyli, doradca Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, Franciszek Piksa, diakon Willi Forstner (odpowiedzialny i upoważniony przez biskupa z Rottenburga za sprowadzenie dzwonu do Szerokiej), Heide Kachel (przewodnicząca Okręgowego Synodu Kościoła Ewangelickiego), burmistrz Güglingen, Klaus Dietrich, Herman Görgel (były przewodniczący Rady Parafialnej), Uwe Stier (student teologii), gubernator Lions, Elżbieta Antoszewska, były poseł, działacz Lions, Joachim Czernek.
Wydarzenia niedziela, 09 marca 2014 14:40 |
Dzwon Gwiaździsty (Szeroka)
Źródła:
- "Nowiny" nr 47 (2887) z 21 listopada 2012 roku.
- Pokój i jedność. Dzwon Gwiaździsty. Güglingen-Szeroka. Szeroka 2012.
Czytany 2236 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopada 2024 20:12
Janusz Lubszczyk
Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.