Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Architektura czwartek, 13 marca 2014 17:20   |  

Stare Łaźnie (pierwszy budynek uzdrowiskowy)

Stare Łaźnie (pierwszy budynek uzdrowiskowy)

Budynek w stylu szwajcarskim z grubo ciosanych bali został oddany do użytku wiosną 1861 r. Poza pijalnią znajdowały się w nim cztery kabiny. W pierwszej i drugiej kabinie były wanny do pełnej kąpieli i kąpieli nasiadowej. W trzeciej była wanna do pełnej kąpieli, a w czwartej do pełnej kąpieli wraz z irygatorem. Wszystkie wanny były wykonane z cynku, na który niekorzystnie działała wykorzystywana do kąpieli solanka. Przed budynkiem był przedsionek, a za nim wieża wiertnicza. W wieży znajdował się zbiornik na solankę, która pod własnym ciśnieniem spływał do pijalny znajdującej się w budynku oraz do pijalni powstałej w 1872 r. na wyżej położonym placu zdrojowym.

W 1863 r. urządzono inhalatorium wyposażone w osiem połączonych rozpylaczy Sales-Giron, które doprowadzały delikatnie rozcieńczoną solankę do miejsc zastosowania (nos, gardło, oczy). Urządzeniem sali do inhalacji zajmował się pan Stumpf z Wrocławia. Wraz z przekształceniem uzdrowiska w sanatorium dla dzieci w budynku zorganizowano Łazienki Dziecięce. To prawdopodobnie z tego obiektu pochodzi jedna z wanien pozyskanych przez Galerię Historii Miasta. W okresie międzywojennym w budynku znajdowała się ujęcie solanki oraz kotłownia. W obiekcie znajdowały się także urządzenia do napełniania butelek jastrzębską solanką. Rozlewnia "Jastrzębianki" funkcjonował do lat 60., kiedy została przeniesiona do budynku Łazienek I. Obiekt nie przetrwał do naszych czasów.

Źródła:

  • Heer L., Bad Konigsdorff (Jastrzemb): Bericht über die erste Saison 1861, Breslau 1862.
  • Faupel H., Das Soolbad Konigsdorff-Jastrzemb: 2. Badebericht, Breslau 1863.
  • Weissenberg J., Jod- und bromhaltige Soolbad Königsdorff-Jastrzemb in Ober-Schlesien, seine Kurmittel und Wwirkungen, Berlin 1879.
  • Wiessenberg J., Jodobromowe uzdrowisko solankowe Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku. Zabiegi i działanie, Jastrzębie-Zdrój 2001. (polskojęzyczne wydanie publikacji dr Weissenberga z 1897 r.)
  • Jastrzębski kurort w publikacjach lekarzy niemieckich drugiej połowy XIX wieku, Jastrzębie-Zdrój 2012.
  • Michalak T., Jastrzębie-Zdrój i okolice, Warszawa 1955.
Czytany 2397 razy
Ostatnio zmieniany wtorek, 19 listopada 2024 11:47

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe