Komitet Obrony "Solidarności", nazywany także Komitetem Oporu Społecznego, powstał z 16 na 17 grudnia 1981 r., był pierwszą jastrzębską organizacją opozycyjną. Asumptem do jego powstania było wprowadzenie stanu wojennego (likwidacja „Solidarności”, aresztowania związkowców, pacyfikacje kopalń).
Twórcami KOS byli: Lech Osiak (szef), Helena Sopel, Stanisław Grzesiowski, Zygmunt Nowak, Kazimierz Kempa. Później w organizacji działali także: Marek Bartosiak, Anna Płażewska, Zbigniew Wachowiec. KOS miał charakter inteligenckiej opozycji, tworzyli go ludzie o antykomunistycznych poglądach, świadomi realiów PRL i swoich celów.
Na samym początku działalności KOS skupił się na pomocy rodzinom poszkodowanych i aresztowanych w pierwszych dniach stanu wojennego. Równocześnie zaczęto wydawać pierwsze ulotki o treści opozycyjnej. Działalność ulotkowa była podstawą działalności KOS-u w późniejszych latach. Redagowano i wydawano własny periodyk pt. „KOS”, kolportowano też i dystrybuowano wydawnictwa podziemne z całego kraju. Nawiązywano kontakty z innymi organizacjami opozycyjnymi z Jastrzębia oraz regionu. Ta współpraca umożliwiała pozyskiwanie materiałów i sprzętu poligraficznego oraz dawała dostęp do „drugoobiegowych” tytułów.