Wprowadzonemu 13 grudnia 1981 r. stanowi wojennemu towarzyszyły aresztowania liderów "Solidarności", którzy później zamykani byli w wytypowanych wcześniej ośrodkach. Jednym z takich miejsc był Zakład Karny w Jastrzębiu-Szerokiej. Trafili tam związkowcy z województw bielsko-bialskiego i katowickiego, w tym oczywiście działacze z Jastrzębia.
Innym z elementów początków stanu wojennego było wyprowadzenie na ulice sił państwowych, celem złamania wszelkiego społecznego oporu i zastraszenia społeczeństwa. Takie siły znajdowały się też w Jastrzębiu. Były wykorzystane do pacyfikacji kopalń, a także demonstracji siły państwa.
Jedna z owych, prewencyjnych demonstracji miała miejsce w nocy z 17 na 18 grudnia przed wspomnianym Zakładem Karnym. Przeprowadzono ją, ponieważ władze miały dowiedzieć się o rzekomej planowanej próbie odbicia przetrzymywanych tam osób. Trwała 3 godziny (od 23. do 2.) i polegała na kilkakrotnym przejeździe kolumny milicyjnych pojazdów oraz wzmocnieniu pieszych patroli wokół więzienia. Kolumna składał się z 4 radiowozów, więźniarki, 2 autobusów i 3 samochodów ciężarowych; w akcji wzięło udział 100 funkcjonariuszy MO i 25 ormowców.
Pozostałe niedziela, 04 maja 2014 18:02 |
Demonstracja sił Milicji Obywatelskiej przed Zakładem Karnym w Szerokiej w stanie wojennym - 17/18 grudnia 1981 r.
Źródła:
- Ankieta operacyjna milicji - demonstracja sił w rejonie Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Szerokiej. AIPN Ka 0103/217.
Czytany 1260 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopada 2024 21:51
Paweł Warłycho
Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut