Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie wtorek, 27 maja 2014 21:51   |  

Rogala Zdzisław

Rogala Zdzisław (ur. 3 IV 1919 Kraków – zm. ?) - animator życia kulturalnego.

Dzieciństwo spędził w rodzinnym Krakowie, następnie przeniósł się z rodzicami do Stryja. Przed wybuchem wojny wstąpił do szkoły podoficerskiej w Śremie. Podczas kampanii wrześniowej trafił do niewoli, udało mu się jednak uciec i przedrzeć na stronę radziecką. Podczas zesłania w Workucie poznał swoją przyszłą żonę Annę. Do Polski wrócił razem z armią Berlinga.

Po wojnie pracował w kopalni rudy żelaza w Nowej Wsi pod Częstochową. Jednocześnie kształcił się na 3-letnim studium kulturalno-oświatowym. Następnie przeniósł się do Jastrzębia i podjął pracę w kopalni „Jastrzębie” jako instruktor strzałowy i instruktor kulturalno-oświatowy.

Szczególną wagę przykładał do pracy z dziećmi i młodzieżą. Założył zespół dramatyczny, kółko dramatyczne, amatorski teatr lalek, teatrzyki „Mały baj”, „Węgielek” i „Kropeczka”, zespół teatralny przy I Liceum Ogólnokształcącym, zespół żywego planu przy Szkole Podstawowej nr 7.

Pełnił także funkcję radnego MRN w latach 1969-1976.

Źródła:

  • S. Wilczek, Zdzisław Rogala, „Poglądy” nr 23 (363) z 1-14 XII 1977 r.
  • B. Tetla, Po prostu „Dziadek”, „Jastrząb” nr 16 (29) z 6 XI 1992 r.
  • K. Kucia, U. Marcinowska, Jastrzębie-Zdrój. Zarys historii młodego miasta 1963-2013, Jastrzębie-Zdrój 2013.
Czytany 1404 razy
Ostatnio zmieniany niedziela, 12 maja 2024 02:00

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe