Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Architektura piątek, 30 maja 2014 21:21   |  

Drewniany kościół w Szerokiej

Pierwszy drewniany kościół w Szerokiej powstał zapewne w XIV w., jednak nie posiadamy na jego temat żadnych informacji. Według miejscowego podania miał znajdować się na granicy Szerokiej i Gogołowej.

Kolejna świątynia, nosząca wezwanie Wszystkich Świętych, została wybudowana w 1520 lub 1525 r. na pagórku, na którym stoi dziś murowany kościół. Do budowy wykorzystano drzewo dębowe z lasu sołtysa szerockiego. Już niebawem świątynię przejęli luteranie. Co ciekawe, w okresie reformacji parafianie-ewangelicy obchodzili pradawny katolicki odpust. Kościół został konsekrowany dopiero w 1648 r., a więc po odebraniu go protestantom. Na skutek nieporozumienia stał się jednak kościołem filialnym parafii w Krzyżowicach.

Protokoły wizytacyjne z XVII w. określają kościół jako piękny i solidnie zbudowany. Wieża miała strzelisty dach, po bokach miała 4 mniejsze wieżyczki. W dzwonnicy wisiały 3 dzwony. Budynek był długi na 30 łokci i szeroki na 16 (ok. 10x5,5 m), posiadał 5 okien. Ściany i ławki były malowane. Podłoga była ceglasta. Wewnątrz znajdowały się także dwa ołtarze pod wezwaniem św. Barbary oraz śś. Piotra i Pawła. Ołtarz główny posiadał malowany i pozłocony baldachim i był przykryty kapami. W drewnianym tabernakulum znajdowała się mosiężna puszka z Najświętszym Sakramentem. Świątynia miała dwa własne kielichy. Kościół otaczał ogrodzony cmentarz, na którym znajdowała się kostnica. W 1749 r. w świątyni pochowano Teofila von Sigsfelda, pana na Krzeczkowicach i Brodku.

Decyzję o rozbiórce wysłużonego 270-letniego kościółka podjął ks. proboszcz Skrzyszowski. Przeprowadzono ją w marcu i kwietniu 1796 r.

Źródła:

  • A. Nowack, Historia parafii wiejskich Archiprezbiteratu Żory na Górnym Śląsku, Opole 2011.
  • Szeroka. Monografia historyczna, opr. L. Musioł, 1954, mps w zbiorach MOK-GHM.
Czytany 1667 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 22 listopada 2024 08:14

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe