Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie piątek, 30 maja 2014 21:50   |  

Knappe Leon

Knappe Leon (ur. 28 VIII 1833 Biała – zm. 1913) – proboszcz parafii w Szerokiej.

Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1857 r. Następnie był wikarym i fundatystą w Głogówku. Założył tu Stowarzyszenie św. Jadwigi i św. Wincentego oraz Katolickie Stowarzyszenie Czeladników.

22 lutego 1865 r. przybył do Szerokiej, gdzie objął funkcję administratora tutejszej parafii. Wkrótce odkrył z miejscowych dokumentów, że kościół szerocki niesłusznie przez długie lata uznawany był za filię parafii w Krzyżowicach. W rezultacie jego zabiegów przywrócono Szerokiej samodzielną parafię, a on sam 24 września 1866 r. stał się jej pierwszym proboszczem. W latach 1865-1871 prowadził proces przeciw księciu pszczyńskiemu, który wzbraniał się przed patronatem nad kościołem. Dzięki swojej determinacji uzyskał korzystny dla parafii wyrok.

Wśród jego licznych zasług dla szerockiej parafii wymienia się: działalność charytatywną, wzbogacenie wachlarza nabożeństw, obronę języka polskiego, restaurację statuy maryjnej na Kopcu Szerockim, organizację pierwszej w dziejach parafii Misji Świętej.

W październiku 1885 r. objął probostwo w rodzinnej Białej. Pełnił też funkcję dziekana. W 1895 r. przeszedł do Gostomi, gdzie był proboszczem aż do 1904 r., gdy odszedł na emeryturę. Zamieszkał w Głogówku.

Zmarł w 1913 r.

Za swoje zasługi został uhonorowany Orderem Czerwonego Orła oraz tytułem radcy duchownego.

Źródła:

  • A. Nowack, Historia parafii wiejskich Archiprezbiteriatu Żory na Górnym Śląsku, Opole 2011.
  • Szeroka. Monografia historyczna, opr. L. Musioł, 1954, mps w zbiorach MOK-GHM.
Czytany 1195 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 08 czerwca 2024 06:31

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe