Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia wtorek, 09 września 2014 21:34   |  

Walki o Borynię i Szeroką 25 marca 1945 r.

Walki o Borynię i Szeroką 25 marca 1945 r.

Zdobycie Żor, a w zasadzie ruin miasteczka, w dniu 24 marca 1945 r., umożliwiło Armii Czerwonej podjęcie ofensywy w kierunku Wodzisławia i Jastrzębia.

Rankiem 25 marca, w Niedzielę Palmową, na Borynię uderzyli tankiści Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Pancernej, wspomagani przez nacierających od strony Krzyżowic i Pniówka czerwonoarmistów. Po wyparciu hitlerowców z Boryni, walki przeniosły się do Szerokiej. Niemcy stawiali tu znaczny opór korzystając z dobrze zamaskowanych dział przeciwpancernych. Walki toczyły się o każdy dom. W trakcie ostrzału pocisk artyleryjski trafił w wieżę szerockiego kościoła, gdzie znajdował się niemiecki obserwator.

Bój o Szeroką trwał do godzin popołudniowych. Ocenia się, że poległo w nim 21 Czechosłowaków, w tym 7 w Boryni i 14 w Szerokiej. Część z nich została pochowana później na cmentarzu żołnierzy radzieckich na Bożej Górze. Liczba poległych żołnierzy Armii Czerwonej i Wehrmachtu pozostaje nieznana.

Źródła:

  • M. Boratyn, Krwawa Niedziela Palmowa A.D. 1945, „Jastrząb” nr 3 (588) z III 2010 r.
  • J. Delowicz, Czechosłowackie czołgi w natarciu, „Kalendarz Żorski”, 2006.
  • M. Kopecký, 1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR, Praha 2001.
  • Šedesát let ostravsko-opavské operace. Vzpomínky účastníků bojů, 2005.
  • G. Svoboda, Československé válečné hroby v zahraničí, 1996.
Czytany 1453 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 18 maja 2024 19:26

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe