Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 09 października 2014 21:29   |  

Piksa Alfred

Piksa Alfred (ur. 1933 Szeroka) – nauczyciel.

Ukończył pedagogikę w Liceum Ogólnokształcącym w Żorach (1951). Nieco później uzupełnił wykształcenie kończąc Studium Nauczycielskie w Katowicach oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu.

Pracował w szkołach w Baborowie, Świerklanach Górnych, a od 1974 r. w Szerokiej. W miejscowej szkole podstawowej urządził pracownię fizyko-chemiczną. W 1985 r. przeszedł na emeryturę, ale w szkole uczył jeszcze do 1998 r. Ponadto wykładał w szkole w miejscowym Zakładzie Karnym. Był także instruktorem i wizytatorem metodycznym matematyki na powiat rybnicki, społecznym kuratorem dla dorosłych przy sądzie w Jastrzębiu-Zdroju.

Działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką ZNP, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży i odznaką Organizator Turystyki PTTK.

Źródła:

  • Z kart Związku Nauczycielstwa Polskiego na ziemi rybnicko-wodzisławskiej, Rybnik 2005.
Czytany 1185 razy
Ostatnio zmieniany środa, 10 kwietnia 2024 06:35

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe