Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 09 października 2014 21:31   |  

Zdziebło Paweł

Zdziebło Paweł (ur. 6 IX 1921 Szeroka – zm. 6 X 2002) – nauczyciel.

Ukończył szkołę powszechną w Szerokiej (1935), a następnie kształcił się w Państwowym Gimnazjum w Żorach. W 1940 r. został wcielony do armii niemieckiej. Po wojnie rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Pszczynie, a po jego ukończeniu w 1947 r. podjął pracę w szkole podstawowej w Szerokiej. W 1950 r. objął funkcję jej kierownika, a później dyrektora, którą sprawował aż do przejścia na emeryturę w 1981 r. W międzyczasie ukończył Zaoczne Studium Nauczycielskie w Katowicach.

Był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz wieloletnim prezesem koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Przez kilka kadencji pełnił funkcję radnego GRN.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrną Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Medalem 30-lecia PRL.

Źródła:

  • Z kart Związku Nauczycielstwa Polskiego na ziemi rybnicko-wodzisławskiej, Rybnik 2005.
Czytany 1146 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 11 kwietnia 2024 08:21

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe