4 grudnia 1965 roku w Dzień Górnika przybył do Jastrzębia-Zdroju w celu uroczystego uruchomienia kopalni „Moszczenica” (4 kopalnia wybudowana w ROW po II wojnie światowej i 12 w PRL), I sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka. W uroczystościach wzięli udział członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego, I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Katowice, Edward Gierek, członek Rady Państwa, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Jerzy Ziętek, członek KC, minister górnictwa i energetyki Jan Mitręga, kierownik Wydziału Przemysłu Ciężkiego i Komunikacji KC PZPR, Józef Niedźwiedzki, sekretarze Komitetu Wojewódzkiego Katowice, Zdzisław Grudzień i Stanisław Kowalczyk, I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Wodzisław Śląski, Jan Regulski, członkowie Kolegium Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, kierownictwo Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego na czele z dyrektorem naczelnym Jerzym Kucharczykiem, przedstawiciele Związku Młodzieży Socjalistycznej na czele z wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Zygmuntem Najdowskim i przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego, Andrzejem Żabińskim.
Wszyscy udali się pod wieżę wyciągową szybu wydobywczego. Tam dyrektor RZPW zameldował I sekretarzowi zakończenie I etapu budowy i gotowości kopalni „Moszczenica” do podjęcia eksploatacji. Następnie poprosił Gomułkę o uruchomienie maszyny wyciągowej. I sekretarz usiadł za pulpitem sterowniczym i przyciskiem uruchomił maszynę. Goście przeszli na nadszybie i zobaczyli jak wyjeżdża pierwszy dwutonowy wózek z węglem. Główny inżynier kopalni Edward Ogiegło złożył meldunek gotowości załogi do pracy i poprosił o otwarcie kopalni. Gomułka życząc bezpiecznej i owocnej pracy przeciął wstęgę. Po tym uroczystym akcie uruchomienia kopalni wszyscy udali się do cechowni kopalni „Moszczenica” na spotkanie z wykonawcami, budowniczymi zakładu. Gdy Gomułka przekroczył próg cechowni wszyscy zgromadzeni weń uczestnicy uroczystości zaczęli skandować Wiesław, Wiesław.
Przemowy rozpoczął Żabiński. Powiedział: „Meldujemy o pełnym wykonaniu obowiązków jakich podjęliśmy się z racji patronatu Związku Młodzieży Socjalistycznej nad budową kopalni”. Gomułka podziękował.
Kolejno przemawiał dyrektor kopalni „Jastrzębie” i „Moszczenica” Władysław Chlebik. Przybliżył historię budowy kopalni. Mówił o trudnościach jakie napotykali budujący, o trudzie jaki wszyscy włożyli, by kopalnia powstała.
Potem przemawiał „Towarzysz Wiesław”. I sekretarz podziękował budowniczym kopalni, za trud wysiłek. Na co cała sala odpowiedziała: „Budowniczowie Polski Ludowej niech żyją”. Gomułka kontynuując przemowę podkreślił znaczenie węgla koksującego. Powiedział: „Nie ma przemysłu bez energii elektrycznej, nie ma energii elektrycznej, hutnictwa, przemysłu ciężkiego bez węgla koksującego, który stanowi podstawę uprzemysłowienia kraju”. Na koniec Gomułka złożył wszystkim życzenia pomyślności w pracy i życiu osobistym, w imieniu Rady Państwa, Rządu i partii. Budowniczym kopalni „Moszczenica” życzył pomyślnego fedrunku.
Minister Mitręga również podziękował budowniczym kopalni i życzył jak najlepszych wyników pracy.
Na końcu Gomułka odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski dyrektora technicznego RZPW, Adama Szczurowskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Mariana Bańkę (dyrektor PRG-ROW), Zygmunta Tykę (naczelny inżynier PRG-ROW), Zdzisława Wójcika (naczelny inżynier kopalni „Jastrzębie” i „Moszczenica”) oraz Edmunda Papaja (górnik strzałowy). Przyznano również Krzyże Zasługi. W imieniu odznaczonych dziękował górnik-wiertacz, Tadeusz Plewnia.
Następnie odśpiewano „Międzynarodówkę”. Na koniec uroczystości wystąpił zespół regionalny Ziemi Rybnickiej.