Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia niedziela, 21 grudnia 2014 20:47   |  

Wizyta Władysława Gomułki w Jastrzębiu-Zdroju (grudzień 1962 rok - uruchomienie kopalni "Jastrzębie")

4 grudnia 1962 roku w Dzień Górnika przybył do Jastrzębia-Zdroju I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Władysław Gomułka. W tym dniu uruchomiono kopalnię "Jastrzębie". Była to trzecia nowa kopalnia wybudowana w Rybnickim Okręgu Węglowym i jednocześnie dziesiąta kopalnia wybudowana po II wojnie światowej w PRL. "Towarzysz Wiesław" przyjechał do Jastrzębia-Zdroju na uroczyste otwarcie nowej kopalni.
W Akademii "Barbórkowej", która odbyła się na terenie kopalni "Jastrzębie" prócz Gomółki wzięli udział, wicepremier Piotr Jaroszewicz, członek Komitetu Centralnego PZPR, Józef Olszewski, członek Komitetu Centralnego PZPR, Mieczysław Moczar, minister górnictwa i energetyki, Jan Mitręga, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, Ryszard Nieszporek, sekretarze Komitetu Wojewódzkiego PZPR Katowice, Stanisław Kowalczyk oraz Zdzisław Grudzień, I sekretarz Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej, Marian Renke, zastępca przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Zbigniew Januszko oraz pełnomocnik Rządu do spraw ROW, Aleksy Sieradzki. Na uroczyste otwarcie przyjechali przedstawiciele z Zagłębia Donieckiego oraz główny projektant Roman Roessler i projektant obiektów na powierzchni Czesław Hebenstreit.  
 
I Sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka oddaje do użytku KWK "Jastrzębie" (zdj. Biuletyn Galerii Historii Miasta nr 6 z grudnia 2007 roku).
 
Gospodarzami uroczystości byli I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Wodzisław Śląski, Jan Regulski, naczelny dyrektor Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, Jerzy Kucharczyk i dyrekcja kopalni.
O godzinie 11.00 pod bramę kopalni podjechał sznur aut. W tym miejscu nastąpiło żywiołowe powitanie Gomułki. I sekretarz udał się najpierw na wystawę postępu technicznego. Załoga zaprosiła „Towarzysza Wiesława” do uruchomienia maszyny wyciągowej. Ten przeciął wstęgę i wcisnął guzik sterujący maszyną. Po chwili nadjechała klatka wyciągowa. Wyszedł niej Mieczysław Kopka dyrektor Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń i zameldował: „kopalnia Jastrzębie gotowa do eksploatacji”. Po czym kierownik robót górniczych Edward Ogiegło zapewnił Gomułkę o realizacji wskazanych wielkości wydobycia w przyszłości .Następnie do „Towarzysza Wiesława” podeszło trzech przedstawicieli Związku Młodzieży Socjalistycznej, Bolesław Apryas, Tadeusz Pala i Jerzy Klimecki i zameldowali: „Towarzyszu Sekretarzu! Zapewniamy Was, iż młoda załoga „Jastrzębia” oddając teraz pierwszy węgiel będzie terminowo i z nadwyżką realizować swe zadania wydobywcze. Partia może liczyć na młodzież”. Gomułka uścisnął im dłonie i podziękował, życząc jednocześnie górnikom sukcesów i bezpiecznej pracy. Na koniec I sekretarz dodał: „niech się zawsze dobrze kręcą te koła na wieży szybowej…”. Po tych słowach wszyscy przenieśli się do cechowni. Tam przemawiali Jerzy Kucharczyk, Jan  Mitręga oraz dyrektor kopalni Włodzimierz Ostaszewski.
Potem głos zabrał Gomułka i kolejny raz podziękował w imieniu partii, Rządu i Rady Państwa budowniczym, inżynierom, technikom, załogom fabryk maszyn górniczych.Podkreślił, że ważną rolę w działaniu przedsiębiorstwa odgrywa kolektywna harmonijna współpraca robotników z kierownictwem.
Na koniec Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono:
- Mieczysława Kopka,
- Włodzimierza Ostaszewskiego,
- Franciszka Kowalczyka (górnik strzałowy).
4 osoby odznaczono Złotymi Krzyżami Zasługi, 6 Srebrnymi i 1osobę Brązowym Krzyżem Zasługi.
Po odznaczeniach odśpiewano hymn górniczy i Międzynarodówkę.

Źródła:

  • "Nowiny" nr 50 (310) z 12 grudnia 1962 roku.
  • „Trybuna Robotnicza” nr 284 (5868) z 29 listopada 1962 roku oraz nr 289 (5873) z 5 grudnia 1962 roku.
Czytany 2311 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 07 grudnia 2024 09:43

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe